5 rzeczy, które sprawiają że system GOtrack jest lepszym rozwiązaniem niż platforma samojezdna


Jak wiemy w ciągu ostatnich kilku lat rolnictwo w Polsce zostało mocno zautomatyzowane oraz unowocześnione i ta tendencja nadal się utrzymuje. Dzięki temu wydajność gospodarstw wzrasta. Nowe rozwiązania zastępują poprzednie, przez co praca rolnika staje się łatwiejsza. Postanowiliśmy porównać system zdalnego sterowania ciągnikami oraz platformę samojezdną, które spełnia te same zadania, lecz:

1.Cena

Zacznę od kwestii chyba najbardziej przekonywującej. Gdyby porównać cenę całego zestawu(ciągnik+platforma+system GOtrack) z platformą samojezdną to zaoszczędzilibyśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zobrazujmy przykładowe zestawienie cenowe jednego i drugiego rozwiązania:

2.Uniwersalność

System ma możliwość pracy w dwóch ustawieniach zdalnym lub manualnym. W trybie zdalnym realizujemy te same funkcje które posiada platforma samojezdna, następnie możemy przełączyć tryb pracy na manualny i korzystać z traktora w sposób klasyczny.

3.Dojazd maszyny na miejsce pracy

Sadownicy którzy posiadają działki daleko od miejsca zamieszkania zwracają szczególnie uwagę w jaki sposób przetransportować maszynę do sadu. Uciążliwą rzeczą jest dojazd platformą samojezdną na drodze kilku kilometrów, ponieważ musimy podłączyć ją do ciągnika i zaprowadzić (tylko po co prowadzić dwie maszyny z napędem, gdzie podczas wykonywania zabiegu jedna jest niepotrzebna).

4.Koszty eksploatacji

Nie jest zaskoczeniem, iż większa ilość maszyn w gospodarstwie będzie potrzebowała większych nakładów na serwisowanie. Poprzez zakup kolejnej maszyny jaką byłaby platforma samojezdna, park maszynowy rośnie a z nim zwiększają się koszty serwisowania. W przypadku zastosowania systemu GOtrack nie zwiększamy ilości maszyn roboczych w gospodarstwie.

5.Patrząc w przyszłość

System GOtrack stanowi podstawę do dalszej rozbudowy funkcjonalności ciągnika. Prowadzimy pracę nad kolejnym modułem, który pozwoli w pełni automatycznie sterować traktorem bez ingerencji operatora. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie zdalne wykonywanie zabiegów takich jak opryskiwanie bądź koszenie w oparciu o GPS. Wszyscy użytkownicy systemu GOtrack niebawem będą mieli możliwość rozbudowy o moduł GPStrack.